Peki Ya Neden POWERSHELL?

Bir önceki yazımızda PowerShellden genel hatları ile bahsetmiştik. Şimdide neden Powershell ve Powershell bize ne kazandırırdan bahsetmek istiyorum. Windows platform IT yönetecileri PowerShell öğrenmek durumundalar, PowerShell öğrenmek neden bu kadar önemli detaylara girelim.

Powershell diğer dillerden daha iyidir demek elbetteki doğru değildir fakat bu Powershell in diğer dillerden kötü olduğu anlamına gelmiyor. En iyi dil en iyi kullandığınız vede size zaman kazandıran stabil, size lambayı yeniden icat ettirmeyen dildir.

VBScript, Python, Pearl ve Batch gibi dillerde mevcuttur. Fakat Microsoft Platform’ları ile çalıştığınız zaman, PowerShell sizin için vazgeçilmez olacaktır. Çünkü microsoft kendi platformu için Python desteği versede Powershell yüzde yüz uyumlu olacaktır.

İddia ediyorumki Powershell Windows platformunda thirt-party uygulama kullanımını sıfıra indirecek yeteneklere sahiptir

OTOMASYON?

Neden Powershell demeden  önce, otomasyon kavramından bahsedelim.

Zaman kazandırır; Aynı adımları içeren prosesleri manuel yapmak yerine belirli bir döngü içerisinde otomatik yapmak zaman kazandırmaz mı? Bırakın otomasyon içerisinde kendi kendine çalışsın 🙂

Görevlerin delegasyonu; Sık tekrarlanan işlemler için bir  script oluşturup bu script’i  junior bir ekip üyesine delege edilebilir.

Motive eder; Otomasyon içerisinde harikulade işlerin ortaya çıkması otomatikleştirilmiş işlemler sizin ekip içerisinde farkındalığınızı oluşturur buda sizi daha başarılı olma yolunda motive eder

İşin özeti, script yazma ve otomasyon önemlidir.

Peki Ya Neden POWERSHELL?

Microsoft Powershell’  .NET Framewrok tabanlı dahili task-based komut satırlı shell ve script dilidir.

PowerShell yalnızca script dili değildir, aynı zamanda Command-line Shell dir

Herzaman script yazmak durumunda değilsiniz duruma göre tek bir komut satırı ile birden fazla işlem yaptırtabilirsiniz.

Öncesinde bir programlama dili bilmenizi gerektirir mi ? Hayır (Bir programlama dili biliyor olmanız elbetteki tecrübe ve kolay öğrenim açısından avantajdır.)

Powershell kullanmaya başlamanız ya da öğrenmeniz için önceden herhangi bir programlama ya da script dili bilmenizi gerektirmez . PowerShell ‘Pipeline‘ gibi güçlü bir özellik ile gelir dolayısı ile  komut satırı ile karmaşık işlemleri tekbir satırda yazıp sonuçlarını alabilirsiniz.

PowerShell nesne tabanlıdır.

Bunun anlamı nedir? Düzenlediğiniz filtre, sınıflandırma, belirli değerler seçme ve hatta çıktı formatlarınızı bile işlemek zorunda olmanız kesinlikle önemlidir. Bir nesne ile çalışmaya karar verdiğinizde düz bir text çıktı almak yerine, aynı nesne ile ilişkilendirilmiş özelliklerine, event’lerine bir çok özelliğine erişebiliyor olacaksınız. Kısacası .NET Framework ün avantajlarından yararlanacaksınız

PowerShell Windows Platformunun geleceği Microsoftun Veliahtı olacak gibi görünüyor. Microsoft sistem mühendisleri için bir gereksinim

Artık birçok Windows ürünününde işlemler ancak PowerShell ile yapılabiliyor buna en güzel örnek Exchange 2013 verilebilir. Exchange de birçok işlem için artık GUI kullanılamayabiliyor.

Bazı durumlarda GUI yönetim konsolu ile yapılamayan işlemler sadece PowerShell arayüzü ile yapılabiliyor.

Bir kez öğren her yerde uygula

PowerShell’i sadece bir kez öğrendiğinizde i Microsoft ürünlerinin hemen hemen hepsinde kullanabiliyor olduğunuzu göreceksiniz. Edindiğiniz PowerShell tekniklerini Hyper-V, vCenter, SQL, AD, XenApp, MS Exchange, SCCM ve daha pek çok üründe direk kullanabilirsiniz.

Microsoft Önemli olduğunu söylüyor

TechNet magazin ekim ayı 2009 yılında Microsoft’un ” Gelecek yıllarda Windows Yönetecilerinin ihtiyacı olacağı tek ve en önemli yetkinlik Windows PowerShell yetkinliği olacaktır” söylemini yayınlamıştı.

Böylesine cesur bir söylemi göz ardı etmek gerçekten zordur. Bu gerçek göz önüne alındığında,  2009 yılından bu güne PowerShell in kendini katlayarak geldiği zaten gözler önündedir.

PowerShell ile hayat daha kolay 🙂

PowerShell komut satırı kullanmak hayatınızı daha kolaylaştırır. Varsayalım şu anda bin kullanıcının Active Directory üzerinde bir özelliğini güncellemeye ihtiyacınız  var. Bu işlemi manuel yapmak  saatler sürer.       PowerShell ile tek bir satır komutu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

.Net namespaces/classes’a direk kolay erişim

PowerShell .Net Framework üzerinde inşa edildiğinden beri, eğer .net geçmişiniz var ise .Net namespaces/classes PowerShell script ya da komutları ile kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca PowerShell scriptleri ile windows formları tasarlayıp hayata geçirebilirsiniz.

Son söz , PowerShell Microsoftun Veliahtı olma yolunda ilerliyor

Değerli görüş ve fikirlerinizi yorum kısmında belirtirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s