PowerShell Uygulamalı Eğitimler Giriş

Merhaba Arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yine birlikteyiz. Biraz işlerin yoğunluğu biraz hayatın sorumlulukları derken uzun bir süre makale yazamamışız.

Şunuda bilmek gerekir ki hayat matematik ve aritmetik işlerden ibaret değildir. Teknik, insanların refah seviyesinde yaşaması mutlu olması için teknolojinin gelişiminin algoritmasıdır. Kendimizi 0 ve 1 lerin esiri yapmadan sosyal hayatı da yaşamak gerekiyor. 🙂 Mazeretimi de sunduktan sonra yeni bir powershell eğitimler serisine başlayacağımızın bilgisini vermek istiyorum. Bu serimiz ağırlıklı olarak uygulamaya dayalı olacak ve toplamda 2 ana başlık altında Temel ve Orta düzey kategorisinde olacaktır. Uzun soluklu ve faydalı bir eğitim serisi olacağı inancındayım. Makaledeki örnekler powershell eğitimlerinin temel örnekleri olup farklı kaynaklardan da benzer uygulamaları görebilirsiniz bunu aslında birşeyi herkesin farklı farklı anlatmasına benzetiyorum.

Benim makalelerim deki temel amacım herkesin anlattığı şeylere farklı bir bakış açısı kazandırarak insanların hem powershell i anlamasını sağlamak hemde sevdirmektir. Takipcilerimden birisi bana özelden bir mesaj atıp powershell ile çok uğraştım ama en sonunda olmayacağına inandım ve bıraktım fakat son anda sizin makalelerinize rastladım hem anlamaya başladım hemde bu işi daha çok sevdim demesi üzerine anlaşılabilirliliğimi dahada üst düzeye çıkarmaya karar verdim. Hepinizin de bildiği üzere bilgisayar teknolojisinin dili İngilizcedir ve ben size İngilizce teknik makaleleri okumanızı onlardan daha çok faydalanacağınızı iddia edebilirim. Gerçekten de yabancı dillerde daha çok kaynaklar var. Fakat bu makaleler daha detaylı yani bir benzetme yaparsak vucudun dokuları kılcal damarları gibi detaylı şeyler. Ben size ana dilimizde yani Türkçe ağırlıklı olarak omurgayı anlatacağım. Sonrasında detaylara inmek size kalmış. Çünkü omurgayı kendi dilimizde daha iyi anlayabiliyor olacağız. Konuya ezberci bir yaklaşımla girip kompleks problemler ile karşılaştığımızda pes etmektense küçük adımlarla sürekli hedefe doğru yürümemiz gerekiyor. Powershell ile başlayıp pes edenlerin yada korkup bu konulara hiç girmeyenlerin temel sorunu da tam olarak bu.

Bu seri eğitimimiz Temel ve orta düzey kategorilerinde yayınlanacaktır. Elinizden geldiğince uygulamaları bilgisayarınızda deneyebilirsiniz. Powershell deneyiminizi artırmak için eğitimlerde verilen örneklerin parametrelerini kendinize göre değiştirip pratiğinizi artırmanızı şiddetle öneririm.

Şimdilik bu kadar bir Sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.

Kürşat ARI / System Engineer & PowerShell  Developer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s