PowerShell ile Microsoft 365 Hizmetlerine Bağlanma

Bu makalemde Microsoft 365 e powershell ile nasıl bağlanabileceğinizi anlatıyor olacağım.

Merhaba Arkadaşlar, yeni bir makalede yine birlikteyiz. Bu makalemde yeni adı ile Microsoft 365 servislerine nasıl bağlanacağımız ile ilgili temel bir kılavuz hazırlıyor olacağız. Makalemde gereksiz detaylarla sizi boğmayacağım genel hatları ile servislere nasıl bağlanırsınız konusunu işliyor olacağım. Detay bilgiye microsoftun dökümanlarından çok rahat ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Önemli olan temel mantığı alabilmek sonrasını dizayn etmek ekstra bir çaba gerektiriyor. Son söz olarakta işinize yaramayan hiçbir detayın içine girmeyin derim.

ilk olarak install-module komutu ile msonline, azuread ve msonline modüllerini yüklüyoruz. Bu yüklemeleri client işletim sistemi olan bir makinada yapabildiğiniz gibi server işletim sistemi olan bir makinadada yapabilirsiniz.

Install-Module -Name MSOnline
Install-Module -Name AzureAD
Install-Module -Name AzureAD

Kurulumlar esnasında böyle bir uyarı alırsanız. Evet seçeneği ile devam edebildiğiniz gibi bu repository yi güvenilir olarak işaretleyip bundan sonraki psgallery repositoryden yükleyeceğimiz modüller için uyarının gelmemesini sağlayabiliriz. Bunun için

Screenshot of an untrusted repositories
Set-PSRepository -Name PSGallery -InstallationPolicy Trusted

komut setini çalıştırabiliriz.

Credential Nesnesi Oluşturma

Gerekli modülleri yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra. Artık servislere nasıl bağlanabileceğimize gelebiliriz. Bunun için öncesinde bir credential nesnesi oluşturmamız gerekiyor. Bu nesnede kullanıcı adı ve şifremizi saklıyor olacağız sonrasında servislere bağlanırken sürekli şifre girmek zorunda kalmayacağız.

C:\> $MyCredential=get-credential

bu komut sonrası sistem bize microsoft 365 üzerinde tanımlı olan kullanıcı adı ve şifremizi girmemizi isteyecektir. Sonrasında bu bilgileri $MyCredential nesne değişkeninde saklayacaktır. Artık servislere bağlanabiliriz. En temel iki servis için ;

MSOnline Servisine Bağlanma

Connect-MsolService -Credential $Mycredentials

AzureAD Servisine Bağlanma

Connect-AzureAD -Credential $Mycredentials

Bağlantıyı Kontrol Etme

Modülleri yükleyip ilgili servislere bağlandıktan sonra modüllere ait olan komutları kullanabilir hala geliriz. Aşağıdaki komut ile Microsoft 365 de tanımlı şirket bilgilerini görebiliyor olacağız.

Get-MsolCompanyInformation

Diğer Microsoft 365 Servislerine Bağlanma

MSOnline ve AzureAD servislerinin dışında olan diğer servislerede klasik olarak önce modulü yükle, bağlan ve komutları çalıştır mantığında yaklaşabiliriz.

Install-Module -Name ExchangeOnlineManagement

Connect-ExchangeOnline -Credential $Mycredentials

SharePoint Servisine Bağlanma

Install-Module -Name Microsoft.Online.SharePoint.PowerShell

$orgName = “mycompany”

Connect-SPOService -Url “https://$orgName-admin.sharepoint.com” -Credential $MyCredentials
Get-SPOTenant | Select-Object LegacyAuthProtocolsEnabled, RequireAcceptingAccountMatchInvitedAccount

Microsoft Teams Servisine Bağlanma

Install-Module -Name MicrosoftTeams

Connect-MicrosoftTeams -Credential $Mycredentials

Skype for Business Servisine Bağlanma

$skypeSession = New-CsOnlineSession -Credential $Mycredentials

Import-PSSession -Session $skypeSession

Ek-Açıklama

Hesabınızda çift faktör doğrulama varsa $Mycredentials değişkeni yani credential bilgisini depolayıp kullanma yöntemi işe yaramayacaktır. Burda yapmanız gereken -credential parametresini kullanmadan servise bağlanmak olacaktır. Bu parametre olmadığında sistem size bir pencere açıp kullanıcı adı şifre ve token bilgisini sırasıyla sizden isteyecektir. Bilgilerin doğru olması durumunda bağlantı gerçekleşecektir.

Bağlantı başarılı bir şekilde kurulduktan sonra ilgili modüle ait komutları kullanabiliyor olacaksınız. Bu komutların neler olduğunu keşfetmek için, örneğin teams komutları;

get-command -module microsoftteams

Son söz

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna geldik. Makalemizi özetlemek durumunda olursak. Microsoft 365 servislerini komut satırından diğer bir ifade ile terminalden yönetmek için önce ilgili modülü yükleriz sonrasında bu modüle bağlanırız, son olarakta bu modüldeki komutları komut seti mantığında yada script mantığında kullanarak servisimizi yönetiriz.

Kürşat ARI / System Engineer & PowerShell  Developer

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s